Bluz Kalıbından Tunik Yapımı

Uzun süredir pratik dikişle ilgili sorular alıyorum. Aslında kalıpla çalışmayı daha çok seven biri olduğum için pratik kesimle çok dikiş dikmiyorum. Benim en mantıklı bulduğum, üzerime tam uyan bir kaç ana kalıpla her modeli çalışabilmek. Mesela bu tunikler her daim severek kullandığım bluz kalıbından.

Kumaş salaş hırkada kullandığım kumaştan. Mankende duruşundan çok çok şık duruyor giyince. Tunik arkadaşımın olduğu için Elizabeth'in mankenliğiyle idare edeceğiz artık. Bu arada bu kumaştan renk renk almadığım için pişman oldum. Hala 10 lira metresi, ikişer metre alıp tunik, yelek ne varsa dikilebilir.
Aynı kalıpla geçen yıl bunu dikmiştim. Kumaş krepti. Daha dar bir modeldi. 
Kesim aşamalarına gelirsek; arkada fermuar olacağı için bu şekilde yerleştirildi.Dökümlü durması için arka pensler iptal edildi. Yine salaş bir model oması için koltuk altından itibaren abartmayacak şekilde açılarak çizildi.
Ön kısımda deri için olan kısmı bu şekilde ayırdım. Ayrılan parçayı da deriden kestim. Ön pensi kullanıp kullanmamak size kalmış.
Yine arkadaki mantıkla ön parçanın yanları genişletildi.
Rigayla etek ucunu çizdim. Rigayı yerleştirmeden önce, ön ortası ve yan çizgilerin uzunluğuna bakmayı ihmal etmeyin. Eşit uzunlukta olacak. Yani rigayı rastgele yerleştirmiyoruz. Yan kısımlar daha kısa gibi duruyor. Çünkü göğüs ve kalça ön ve arkayı çekiştirince eşitlenecek.
Kolda klasik aynı kol kalıbını kullanıyorum. Kol dikmenin detayları için bu yazıma bakabilirsiniz.

Şimdilik benden bu kadar. Bol dikişli günleriniz olsun, benim yerime de dikin dikin giyin. Allah'a emanet olun... (36. haftadan...)

11 yorum:

 1. Kol kalıbını kumaşın enine mi koydunuz? Eğer öyle ise esneme yapmıyor mu?

  YanıtlayınSil
 2. Gayet iyi görünüyorlar. Omuz detayı da çok hoş. Allah sana kolaylık versin :)

  YanıtlayınSil
 3. Ellerine sağlık. Arkadaşınız güle güle giyinsin.

  YanıtlayınSil
 4. YA BAYILIYORUM SİZİN ANLATIMLARINIZA MAŞALLAH :)

  YanıtlayınSil
 5. Kırmızının rengi de çok güzelmiş...

  YanıtlayınSil
 6. güzel olmuş. sizi de siteme davet ediyorum http://ciziyorumdikiyorum.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 7. yine çok güzel anlatmışsın canım teşekkürler:)

  YanıtlayınSil

Serkan Akça. Blogger tarafından desteklenmektedir.