Pratik Tunik Kesimi (36-46 beden Ölçüleriyle)


Pratik tunik koleksiyonumuza bir yenisini daha ekleyelim mi? Tabi ki ekleyelim.
Kumaşlar alınsın, ölçüler hazır burada....

Elimde bu kazak vardı ve onun üzerinden ölçü aldım ben. Bir kaç değişiklik yaptım, kolu uzattım, çanlığı kapattım, gibi... Kumaş olarak bunu kullanacaktım ki sonradan vazgeçtim.
 Çizgili hırka yapmaya karar verdim kendisini. Kenarda bekleyenlere katıldı yine.

KUMAŞ BİLGİLERİ
Bu model genelde triko ve çelik örmelerde kullanılıyor. Penye, jarse, çelik örme, ince trikolar kullanabilirsiniz. Önemli olan dökümlü ve esnek olması.

BU MODEL İÇİN NE KADAR KUMAŞ?
Bu tarz kumaşların eni normalden daha geniş olduğu için 1 boy+kol yetiyor. Bunun dışında 150cm eni olan bir kumaştan 1 boy almanız beden için yeterli. Kol için de yaklaşık yarım metre kumaş gidiyor.
(1 boy: İstediğiniz ölçüye kıvırma ve dikme paylarını eklemeyi unutmayın.)
 • Kumaş dörde katlanıyor. Bu sefer kare gibi değil. Eninden katlıyoruz kumaşı, boyuna dokunmuyoruz. Önce 160cmlik kumaşı katlayıp 80 cm yapıyoruz. Sonra tekrar katlayıp 40cm yapıyoruz. Bu şekilde ön ve arkayı aynı anda kesiyoruz. 
 • Kumaş katlarının olduğu yer ortası olacak şekilde çizmeye başlıyoruz. 
 • ÖNEMLİ: Dörde katladıktan sonra kumaşınızın eninin 36 beden için en az 37, 46 beden için 40cm olduğundan emin olun. Yoksa omuzu ve baseni daha dar tutacaksınız.

ÖNEMLİ: 36-38 beden aralığını diktim ben. Diğer bedenler yaklaşık ölçüler. Bütün bedenlerde kendi basen, kol ve bilek ölçülerinizi almayı unutmayın. 

Bunlar benim aklıma gelen noktalar. Takıldığınız yerlerde yardımcı olmaya çalışırım. (Lütfen sorduğunuz sorulara cevap beklerken küçük bir bebekle tek başıma savaştığımı unutmayınız :))

Herkese güzel, mutlu, kolay, çabuk biten, sorun çıkarmayan dikişler... Allah'a emanet olun...
14 yorum:

 1. ay Can'ım ya süpersin birde beden ölçüsü vermişsin çocukla birlikte emek etmişsin emeğine saglik en yakın Zaman'da dikerim insaallah

  YanıtlayınSil
 2. Harika anlatmışsınız tam aradığım modeldi ellerine sağlık çok teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 3. Harikasın çok işe yarayacak bu ;))

  YanıtlayınSil
 4. Mükkemmell hem anlatımı hem dikimi çokk beğendim siz ustaların sayesinde çokk şey öğreniyorum teşekkürler .Nebiha hanım güzell günlerde giyininiz.

  YanıtlayınSil
 5. Harika olmuş yine elinize sağlık

  YanıtlayınSil
 6. Harika olmuş yine elinize sağlık

  YanıtlayınSil
 7. Süper anlatmışsın kendi ölcümüde buldum verdiğiniz ölcülerde elimde bir tiriko vardı böyle bir model istiyordum ellerine emeğine sağlık çok teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 8. Elinize saglik.buda becerinizin zekati olsun.teseklkur ederim.

  YanıtlayınSil
 9. İlk teşekkürüm yayınlanmadı diye tekrar teşekkür ettim ikiside yayınlanmış (:

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :)) bloga geç bakıyorum ondan oluyor. İnstagram ve facebooktan zor sira geliyor

   Sil
 10. Elleriniz dert görmesin birde dikmeğe nerden başlanır enson neresi yapılmalı anlatsanız benim için cok iyi olurdu


  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu modelde önce omuz dikilir. Sonra kollar omuza eklenir. Kolla birlikte yan dikişleri geçersiniz. En son da etek ucu , kol ağzı ve yaka.

   Sil
 11. Elinize sağlık Nebihan Hanım. Triko ya da penye tarzı esneyen kumaşları dikerken makinede hangi ayarları kullanıyorsunuz. Benim makine singer. Diktikten sonra ipleri kırılmaya başlıyor. Makineden mi acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yan dikisleri overlokla yapiyorum o yuzden atmiyor, evet malesef makineden kaynaklı. Etek ucu ve yakayi normal makinede yapiyorum benim de atiyor. Strech ayari var orada biraz daha kurtarıyor.

   Sil

Serkan Akça. Blogger tarafından desteklenmektedir.